Potopí nový cenník zdieľané bicykle Slovnaft BAjk v Bratislave?

Počas skúšobnej prevádzky zdieľaných bicyklov v hlavnej metropole Slovenska od 7. septembra 2018 sme ich vyskúšali niekoľkokát. Za doslova symblické 1 Euro sme absolvovali desiatky jázd prevažne v centre mesta, kde je sieť stanovísť naozaj hustá.

Mapa stanovíšť bicyklov Slovnaft BAjk v Bratislave. V jednom stanovišti je približne 5 bicyklov. Zdroj: Slovnaft BAjk
Mapa stanovíšť bicyklov Slovnaft BAjk v Bratislave. V jednom stanovišti je približne 5 bicyklov. Zdroj: Slovnaft BAjk

Zdieľanie bicyklov je totiž jeden z účinných a ekonomických spôsobov, ako riešiť dopravnú krízu v Bratislave. Sympatické je, že jedným z partnerov projektu je aj samotný Dopravný podnik Bratislava, ktorý prevádzkuje MHD v meste.

Fotogaléria

Naše skúsenosti

So službou sme boli celkovo veľmi spokojní. Odomykanie aj zamykanie bicykla prebehlo vždy hladko, na stanovištaich bol vždy poriadok. Vystriedané bicykle vždy boli v pomerne dobrom technickom stave. Rovnako sme ocenili bezpečnosť jazdy potme, kedy sa na bicykli svetlá rozsvietili automaticky, takže človek prakticky pre jazdenie nepotrebuje so sebou nosiť nič navyše.

Vzhľadom na symbolickú sumu za požičanie sme sa stretli s obľubou žltých bicyklov skôr u mladých ľudí, pričom veľmi často išlo o zahraničných návštevníkov alebo študentov.

Prečo zvoliť zdieľaný bicykel pri najbližšej jazde do mesta?

Výhody

  • Hustá sieť stanovíšť v Bratislave. Považujeme to za nevyhnutnú podmienku pre celkovú popularitu akejkoľvek služby zdieľaných bicyklov.
  • So zdieľaným bicyklom je pohyb po meste bezstarostný - po vrátení do stojana sa oň človek nemusí báť.
  • 2v1: bicykel vás okrem dovezenia k cieľu pomáha udržať si zdravie a kondíciu vďaka fyzickej aktivite, čerstvému vzduchu a dennodenným zážitkom z jazdy.

Nevýhody

  • Pre dlhšiu jazdu nemusí byť bicykel taký ergonomický. Zdieľané bicykle ponúkajú len obmedzené možnosti prispôsobenia posedu jazdca.
  • Hygiena madiel po vystriedaní sa desiatok jazdcov denne.


Nový cenník programov pre Slovnaft BAjk-y

Od 1. apríla 2019 je služba spoplatnená podľa nového portfólia programov, ktoré si užívatelia môžu objednať na 1 deň, 1 mesiac alebo celý rok.

Nový cenník platí od 1. apríla 2019. Zdroj: Slovnaft BAjk
Nový cenník platí od 1. apríla 2019. Zdroj: Slovnaft BAjk

V porovnaní s predchádzajúcim režimom sa tak cena za požičanie rapídne zdvihne. Cenník naznačuje, že byť dlhodobým užívateľom sa oplatí, teda služba viac mieri k obyvateľom než príležitostným návštevníkom mesta. Pre obyvateľov alebo študentov, ktorí službu môžu pravidelnejšie využívať, považujeme ceny programov za primerané a približne na úrovni cenníkov v iných metropolách.

Za požičanie bicykla na celý deň, ktorú využívajú prevažne turisti, je cena 6 Eur naozaj priaznivá.

Pri novom cenníku si najviac budú musieť priplatiť príležitostní jazdcii, ktorí si chcú bicykel požičať len na 1-2 jazdy počas víkendu.

Záverečný verdikt

Služba Slovnaft BAjk prináša do Bratislavy duch moderného mesta, kde cyklodoprava hrá významnú úlohu v mobilite obyvateľov aj návštevníkov. 

So službou sme boli celkovo veľmi spokojní. Obávame sa však, že zdvihnuté ceny za požičanie od 1. apríla 2019 znížia počet užívateľov v meste. Situácii by mohlo pomôcť ďalšie rozširovanie stanovíšť napr. smerom do Karlovej Vsi resp. Mlynskej doliny, kde je vysoká koncentrácia študentov.